Глікований гемоглобін показує середній рівень глюкози у крові за 3 останні місяці. Цей діагностичний тест також має назву гемоглобін A1c (HbA1c), глікогемоглобін та глікозильований гемоглобін. Головна мета цього тесту – діагностика цукрового діабету. Також його використовують для контролю перебігу захворювання у діабетиків.
Чому для діагностики використовують глікований гемоглобін?
Тест A1c базується на приєднанні глюкози до гемоглобіну – білку у червоних кров’яних клітинах (еритроцитах), який переносить кисень. У організмі людини еритроцити постійно утворюються та відмирають. Цикл життя червоних кров’яних клітин складає 3 місяці. Саме тому показник A1c відображає середній рівень глюкози у крові за цей період.
Раніше для виявлення діабету використовували глюкозотолерантний (FPG) та тест глюкози плазми натще (OGTT). Однак з 2009 року міжнародний комітет рекомендує A1c як один із основних тестів для діагностики цукрового діабету. Хоча й традиційні аналізи FPG та OGTT все ще використовуються. Також при наявності симптомів діабету виконується аналіз на довільний тест глюкози.
Проведення аналізу A1c не потребує відмови від їжі, тому кров береться у будь-який час на протязі дня. Фахівці сподіваються, що така перевага тесту на глікований гемоглобін дозволить пройти діагностику більшій кількості людей. Це дасть можливість знизити число пацієнтів з недіагностованим цукровим діабетом.
У деяких людей глюкозотолерантний тест та тест глюкози натще виявляють цукровий діабет, у той час як A1c показує протилежне. Іноді все відбувається навпаки – тестування на глікозований гемоглобін вказує на підвищені показники цукру, тоді як традиційні аналізи цього не підтверджують. Через ці розходження фахівці часто проводять повторну діагностику. Це робиться для того, щоб на 100% впевнитися у результатах діагностики.
Іноді люди з різними результатами перебувають на ранній стадії захворювання. У цьому випадку рівень глюкози у крові може підніматись недостатньо високо, щоб відображатись при кожному аналізі.
Чому вчасна діагностика цукрового діабету настільки важлива?
Тестування на діабет вкрай важливе. Адже часто на початковій стадії захворювання людина почуває себе абсолютно здоровою. Зі слів фахівців Національного інституту здоров’я США, саме тест на глікований гемоглобін є найкращим методом діагностування діабету. Він дає можливість виявляти та лікувати захворювання до того, як у хворого з’являться ускладнення. Також тест A1c – незамінний помічник у діагностуванні та лікуванні переддіабетичного стану. У випадку вчасного виявлення цього порушення людина здатна запобігти або хоча б відстрочити розвиток цукрового діабету 2 типу.
Іноді переддіабет визначають як порушена натще глікемія/порушення толерантності до глюкози. Цей стан розвивається у тому випадку, коли рівень глюкози в крові зростає вище норми, але ще не досягає показників цукрового діабету. Дослідження показують – якщо люди з переддіабетом не вносять корективів у спосіб життя, на протязі найближчих 10 років більшість з них стикається з цукровим діабетом 2 типу.
Про що розкажуть показники тесту A1c?
Результати аналізу відображаються у відсотках – чим він вище, тим вищий рівень глюкози в крові людини. У показника глікозильований гемоглобін норма складає 4-5,6%. Рівень A1c між 5,7-6,4% означає, що у людини переддіабет, а її шанси стикнутись з розвитком цукрового діабету – високі. Чим рівень ближче до 6,4%, тим вищий ризик. Показник у 6,5% і вище свідчить про те, що у людини цукровий діабет.
Діагноз | Рівень A1c |
Норма | 5,6% і нижче |
Переддіабет | 5,7-6,4% |
Цукровий діабет | 6,5% або вище |
Чому діабетикам необхідно контролювати показники глікованого гемоглобіну?
Лікарі проводять тест A1c для моніторингу та контролю рівня глюкози у хворих на діабет 1 або 2 типу. Для моніторингу гестаційного діабету цей аналіз не використовується.
Пацієнтам, які мають стабільний рівень глюкози у крові, тестування рекомендується проходити 2 рази на рік. Якщо рівень глюкози у крові виходить за необхідні рамки, аналіз на глікований гемоглобін повторюють 4 рази на рік. Регулярне тестування дає лікарям можливість коригувати схему лікування. Більш того, такий контроль знижує ризик виникнення довготривалих ускладнень.
Результати досліджень довели – зі зниженням показників A1c ризик появи ускладнень теж знижується. Падіння показника на 1% у хворих на цукровий діабет 1 та 2 типу знижує ризик мікросудинних ускладнень на 25%. До цих ускладнень належать ретинопатія, невропатія та діабетична нефропатія.
Також за даними досліджень падіння показників A1c на 1% у хворих на цукровий діабет 2 типу:
- На 19% знижує ризик розвитку катаракти,
- На 16% знижує ризик розвитку серцевої недостатності,
- На 43% знижує ризик ампутації та смерті від хвороби периферичних судин.
Цільовий рівень показника глікованого гемоглобіну для діабетиків – нижче 7%. В цілому чим відсоток вище, тим більший ризик виникнення ускладнень. Комбінування ліків з дієтою та фізичною активністю допомагає стримувати рівень глюкози у крові та знижувати показники A1c.
Як виконується аналіз?
Для діагностики цукрового діабету досліджують кров, яку беруть з пальця або вени. Спеціальна підготовка до тесту непотрібна. Адже їжа, яку вживають перед забором крові, не впливає на показники A1c. Під час проколу пальцю пацієнт відчуває лише короткочасний біль. Якщо кров береться з вени, відчувається легке печіння у момент введення голки. Іноді після забору крові з вени в місці проколу залишається невеликий синець, який згодом зникає.
Відзначимо, що результати тестування можуть бути некоректними у людей з анемією, захворюваннями нирок та ураженням крові. Також на показники A1c може впливати приймання деяких ліків. Перед проходженням діагностики на глікований гемоглобін необхідно отримати консультацію у лікаря.
Симптоми цукрового діабету
До них належать:
- Часте сечовипускання,
- Відчуття сильної спраги,
- Відчуття сильного голоду, навіть коли людина поїла,
- Сильна втома,
- Нечіткий зір,
- Порізи і синці, які повільно загоюються,
- Втрата ваги, навіть якщо людина більше їсть (при діабеті 1 типу),
- Поколювання, оніміння або біль у кінцівках (при діабеті 2 типу).
Симптоми цього захворювання є типовими. Хоча у деяких хворих на цукровий діабет 2 типу вони настільки незначні, що часто залишаються непоміченими.
Для запису на тестування глікозильованого гемоглобіну телефонуйте у медичний центр Персомед.
Використані джерела:
- The A1C Test & Diabetes, The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases,
- Guide to HbA1c, Diabetes.co.uk,
- A1C test,U.S. National Library of Medicine,
- Hemoglobin A1c (HbA1c) Test for Diabetes, WebMD,
- Diabetes Symptoms, American Diabetes Association.