Тест на печінкові проби допомагає виміряти вміст білків, печінкових ферментів та білірубіну у крові. Рівень цих хімічних речовин, які виробляються у печінці, дає лікарю важливу інформацію про функціональний стан одного з найважливіших органів нашого тіла. У цьому матеріалі ви дізнаєтесь, які показники роботи печінки мають найбільше значення.
Які головні функції печінки?
Печінка – це своєрідний завод по виробництву, переробці та зберіганні хімічних речовин, який працює цілодобово. Вона виконує понад 500 важливих для життя функцій, до найвідоміших з яких належать:
- Запасання енергії у вигляді глікогену, який синтезується з глюкози,
- Зберігання заліза, вітамінів та інших речовин,
- Допомога у перетравленні їжі,
- Виробництво необхідних для згортання крові білків (факторів згортання),
- Виробництво жовчі,
- Регуляція роботи статевих гормонів, гормонів щитоподібної та надниркових залоз,
- Метаболізм (хімічне перетворення) ліків, які ми приймаємо,
- Допомога у виведенні токсинів і отрут з організму.
У яких випадках необхідні аналізи на печінкові проби?
Частіше за все аналізи на перевірку функціонального стану печінки назначають у наступних випадках:
- Перевірка на наявність інфекції у печінці, наприклад, гепатиту С,
- Спостереження за побічними ефектами від приймання ліків, які можуть впливати на печінку,
- Моніторинг перебігу захворювання та ефективності терапії у пацієнтів з хворобами печінки,
- Вимірювання ступеню рубцювання при цирозі,
- При наявності симптомів захворювання печінки,
- При плануванні вагітності.
Найбільш поширені аналізи на печінкові проби
Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
Цей специфічний фермент використовується організмом у процесі переварювання білку. Якщо печінка функціонує неправильно, рівень аланінамінотрансферази у крові значно зростає. Це сигналізує про можливе пошкодження або виникнення запального процесу у печінці.
Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
Фермент АСТ зустрічається в декількох видах тканин і органах, включаючи серце, скелетні м’язи та печінку. Якщо рівень аспартатамінотрансферази зростає вище норми, це може сигналізувати про проблеми з печінкою, серцем або скелетними м’язами. Саме через це рівень ферменту не є специфічним для ураження печінки, якщо його вимірюють окремо від інших показників.
Рівень АСТ використовується як показник функціонування печінки, коли його вимірюють разом з аланінамінотрансферазою. Лікарі часто використовують коефіцієнт співвідношення АЛТ до АСТ. Це допомагає у встановленні діагнозу.
Лужна фосфатаза (ЛФ)
Найчастіше цей показник використовують для виявлення закупорювання жовчних шляхів. Зростання рівня ферменту вище норми є ознакою порушень. Серед них – жовчнокам’яна хвороба, медикаментозний гепатит, а іноді – первинний біліарний цироз печінки та рак жовчних шляхів. Іноді рівень цього ферменту зростає при захворюваннях кісток та зловживанні алкоголем.
Концентрація лужної фосфатази у крові може підвищуватись у дітей та підлітків через активний ріст кісток у їхньому віці. Іноді показники ЛФ зростають у період вагітності.
Альбумін
Це основний білок, який синтезується печінкою. З його допомогою у нашому організмі виконується багато важливих функцій. Наприклад:
- Перешкоджання витоку рідини з кровоносних судин,
- Живлення тканин,
- Транспортування гормонів, вітамінів та інших речовин по усьому тілу.
Тест на альбумін є показником того, чи достатньо цього білка синтезується у печінці. Низький його рівень вказує на те, що функція печінки порушена, а також може свідчити про хронічне захворювання. До речі, зниження альбуміну у крові спостерігається у людей, які недоїдають.
Загальний білок
Цей тест є показником загального рівня двох класів білків – альбуміну і глобуліну. Останній являється важливою частиною імунної системи організму. Якщо рівень глобуліну нижче норми – це також може вказувати на порушення функцій печінки.
Білірубін прямий та непрямий
Для полегшення процесу перетравлення жирів печінка виробляє жовч, до складу якої входить білірубін. Білірубін синтезується з гемоглобіну – хімічної речовини, яка міститься у еритроцитах. Невелика кількість білірубіну у крові – це нормально. Однак високий рівень цього пігменту – ознака можливого захворювання печінки. Коли печінка пошкоджується, білірубін може виходити у кров у великій кількості та викликати жовтяницю.
Підвищення рівня прямого білірубіну спостерігається при різноманітних патологічних станах печінки та жовчних проток. Іноді його показник зростає у тому випадку, якщо відтік жовчі заблокований. Часто зростання рівня прямого білірубіну є ознакою гепатиту, травми печінки або довготривалого зловживання алкоголем. Коли підвищується рівень непрямого білірубіну, це є імовірною ознакою гемолітичної анемії – надлишкового розпаду еритроцитів.
Білірубін загальний виражає суму прямого та непрямого білірубіну.
Гаммаглутамінтранспептідаза (ГГТП)
Велика кількість цього ферменту міститься у печінці, нирках, жовчних протоках, підшлунковій залозі та серці. Високий рівень ГГТП свідчить про пошкодження печінки та жовчовивідних проток. Іноді тест на гаммаглутамінтранспептідазу проводять з метою перевірки, чи не зловживає людина алкоголем.
При яких симптомах призначаються печінкові проби?
Захворювання печінки представляють велику загрозу загальному стану здоров’я та життю людини. Саме з цієї причини не рекомендується відкладати діагностику, якщо у вас спостерігаються такі симптоми:
- Відчуття загальної слабкості, втоми та втрати енергії,
- Втрата ваги,
- Жовтяниця (пожовтіння шкіри та білків очей),
- Ознаки нефротичного синдрому (набряки навколо очей, живота і ніг),
- Темна сеча або світлий кал,
- Нудота, блювання,
- Діарея, біль у животі.
Підготовка та проведення аналізу на печінкові проби
У більшості випадків для підготовки до тесту необхідна консультація лікаря, адже на результати аналізу може вплинути приймання ліків і вживання деяких продуктів. Як правило, аналізи виконуються вранці на пустий шлунок. Перед проведенням діагностики не можна вживати алкоголю та палити.
Для діагностики на печінкові проби у пацієнта беруть кров із вени. Варто відзначити, що для перевірки усіх наведених вище показників необхідна лише одна процедура забору крові. У медичному центрі Персомед ця маніпуляція виконується дуже швидко і практично безболісно. Для забору крові ми використовуємо сучасні вакуумні системи.
Для запису на діагностику звертайтеся до гастроентеролога або телефонуйте за номерами у верхній частині сайту.
Використані джерела:
- About The Liver, British Liver Trust,
- How The Liver Works, , Canadian Liver Foundation (CLF),
- Liver Function Tests, Healthline,
- Liver Tests, Canadian Liver Foundation (CLF),
- Liver Function Tests, American Liver Foundation,
- Total protein, U.S. National Library of Medicine,
- Total protein, U.S. Department of Veterans Affairs,
- Gamma-glutamyl transpeptidase (GGT) blood test, U.S. National Library of Medicine.