Що таке печінкові проби

Тест на печінкові проби допомагає виміряти вміст білків, печінкових ферментів та білірубіну у крові. Рівень цих хімічних речовин, які виробляються у печінці, дає лікарю важливу інформацію про функціональний стан одного з найважливіших органів нашого тіла. У цьому матеріалі ви дізнаєтесь, які показники роботи печінки мають найбільше значення.

Які головні функції печінки?

Печінка – це своєрідний завод по виробництву, переробці та зберіганні хімічних речовин, який працює цілодобово. Вона виконує понад 500 важливих для життя функцій, до найвідоміших з яких належать:

  • Запасання енергії у вигляді глікогену, який синтезується з глюкози,
  • Зберігання заліза, вітамінів та інших речовин,
  • Допомога у перетравленні їжі,
  • Виробництво необхідних для згортання крові білків (факторів згортання),
  • Виробництво жовчі,
  • Регуляція роботи статевих гормонів, гормонів щитоподібної та надниркових залоз,
  • Метаболізм (хімічне перетворення) ліків, які ми приймаємо,
  • Допомога у виведенні токсинів і отрут з організму.

У яких випадках необхідні аналізи на печінкові проби?

Частіше за все аналізи на перевірку функціонального стану печінки назначають у наступних випадках:

  • Перевірка на наявність інфекції у печінці, наприклад, гепатиту С,
  • Спостереження за побічними ефектами від приймання ліків, які можуть впливати на печінку,
  • Моніторинг перебігу захворювання та ефективності терапії у пацієнтів з хворобами печінки,
  • Вимірювання ступеню рубцювання при цирозі,
  • При наявності симптомів захворювання печінки,
  • При плануванні вагітності.

Найбільш поширені аналізи на печінкові проби

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

Цей специфічний фермент використовується організмом у процесі переварювання білку. Якщо печінка функціонує неправильно, рівень аланінамінотрансферази у крові значно зростає. Це сигналізує про можливе пошкодження або виникнення запального процесу у печінці.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

Фермент АСТ зустрічається в декількох видах тканин і органах, включаючи серце, скелетні м’язи та печінку. Якщо рівень аспартатамінотрансферази зростає вище норми, це може сигналізувати про проблеми з печінкою, серцем або скелетними м’язами. Саме через це рівень ферменту не є специфічним для ураження печінки, якщо його вимірюють окремо від інших показників.

Рівень АСТ використовується як показник функціонування печінки, коли його вимірюють разом з аланінамінотрансферазою. Лікарі часто використовують коефіцієнт співвідношення АЛТ до АСТ. Це допомагає у встановленні діагнозу.

Лужна фосфатаза (ЛФ)

Найчастіше цей показник використовують для виявлення закупорювання жовчних шляхів. Зростання рівня ферменту вище норми є ознакою порушень. Серед них – жовчнокам’яна хвороба, медикаментозний гепатит, а іноді – первинний біліарний цироз печінки та рак жовчних шляхів. Іноді рівень цього ферменту зростає при захворюваннях кісток та зловживанні алкоголем.

Концентрація лужної фосфатази у крові може підвищуватись у дітей та підлітків через активний ріст кісток у їхньому віці. Іноді показники ЛФ зростають у період вагітності.

Альбумін

Це основний білок, який синтезується печінкою. З його допомогою у нашому організмі виконується багато важливих функцій. Наприклад:

  • Перешкоджання витоку рідини з кровоносних судин,
  • Живлення тканин,
  • Транспортування гормонів, вітамінів та інших речовин по усьому тілу.

Тест на альбумін є показником того, чи достатньо цього білка синтезується у печінці. Низький його рівень вказує на те, що функція печінки порушена, а також може свідчити про хронічне захворювання. До речі, зниження альбуміну у крові спостерігається у людей, які недоїдають.

Загальний білок

Цей тест є показником загального рівня двох класів білків – альбуміну і глобуліну. Останній являється важливою частиною імунної системи організму. Якщо рівень глобуліну нижче норми – це також може вказувати на порушення функцій печінки.

Білірубін прямий та непрямий

Для полегшення процесу перетравлення жирів печінка виробляє жовч, до складу якої входить білірубін. Білірубін синтезується з гемоглобіну – хімічної речовини, яка міститься у еритроцитах. Невелика кількість білірубіну у крові – це нормально. Однак високий рівень цього пігменту – ознака можливого захворювання печінки. Коли печінка пошкоджується, білірубін може виходити у кров у великій кількості та викликати жовтяницю.

Підвищення рівня прямого білірубіну спостерігається при різноманітних патологічних станах печінки та жовчних проток. Іноді його показник зростає у тому випадку, якщо відтік жовчі заблокований. Часто зростання рівня прямого білірубіну є ознакою гепатиту, травми печінки або довготривалого зловживання алкоголем. Коли підвищується рівень непрямого білірубіну, це є імовірною ознакою гемолітичної анемії – надлишкового розпаду еритроцитів.

Білірубін загальний виражає суму прямого та непрямого білірубіну.

Гаммаглутамінтранспептідаза (ГГТП)

Велика кількість цього ферменту міститься у печінці, нирках, жовчних протоках, підшлунковій залозі та серці. Високий рівень ГГТП свідчить про пошкодження печінки та жовчовивідних проток. Іноді тест на гаммаглутамінтранспептідазу проводять з метою перевірки, чи не зловживає людина алкоголем.

При яких симптомах призначаються печінкові проби?

Захворювання печінки представляють велику загрозу загальному стану здоров’я та життю людини. Саме з цієї причини не рекомендується відкладати діагностику, якщо у вас спостерігаються такі симптоми:

  • Відчуття загальної слабкості, втоми та втрати енергії,
  • Втрата ваги,
  • Жовтяниця (пожовтіння шкіри та білків очей),
  • Ознаки нефротичного синдрому (набряки навколо очей, живота і ніг),
  • Темна сеча або світлий кал,
  • Нудота, блювання,
  • Діарея, біль у животі.

Підготовка та проведення аналізу на печінкові проби

У більшості випадків для підготовки до тесту необхідна консультація лікаря, адже на результати аналізу може вплинути приймання ліків і вживання деяких продуктів. Як правило, аналізи виконуються вранці на пустий шлунок. Перед проведенням діагностики не можна вживати алкоголю та палити.

Для діагностики на печінкові проби у пацієнта беруть кров із вени. Варто відзначити, що для перевірки усіх наведених вище показників необхідна лише одна процедура забору крові. У медичному центрі Персомед ця маніпуляція виконується дуже швидко і практично безболісно. Для забору крові ми використовуємо сучасні вакуумні системи.

Для запису на діагностику звертайтеся до гастроентеролога або телефонуйте за номерами у верхній частині сайту.

Використані джерела:

  1. About The Liver, British Liver Trust,
  2. How The Liver Works, , Canadian Liver Foundation (CLF),
  3. Liver Function Tests, Healthline,
  4. Liver Tests, Canadian Liver Foundation (CLF),
  5. Liver Function Tests, American Liver Foundation,
  6. Total protein, U.S. National Library of Medicine,
  7. Total protein, U.S. Department of Veterans Affairs,
  8. Gamma-glutamyl transpeptidase (GGT) blood test, U.S. National Library of Medicine.